Diyabet Ayak Bakımı

Kan şekerinin insülin hormonu tarafından dengelenmemesi sonucu ortaya çıkan bir tablodur. Tüm diyabetlilerde vücudun savunma mekanizmasında bir bozukluk meydana gelir. Bu bozukluk dışarıdan vücuda gelen mikro organizmalara karşı vücut direncinin azalmasına ve daha kolay enfeksiyon oluşumuna yol açar.

Diyabetik ayakta önemli sorunlardan bir tanesi de ayağın his duygusunu vermekle görevli olan sinir uçlarının yüksek şekerden dolayı hasar görmesi ve ayağın özellikle taban bölümünde his kayıplarının oluşmasıdır. Bu sebeple hastalar yerde mevcut olan herhangi bir cismi hissedemezler. Bu durumda ayakta açılacak yara, problemlerin zeminini oluşturur. Dolaşım bozukluğu, sinirsel hasar savunma mekanizmasındaki bozukluklar gelişmiş olan yaranın çok kısa bir sürede problemli bir hale dönüşmesine ve ayakta kronik yara oluşumuna yol açar. Bu sebeplerden dolayı diyabetik ayaklarda  tedavi iki bölümde incelenir. Önemli olan ilk bölüm yara açılmasını engelleyici tedbirlerdir.  İkinci bölümde ise oluşmuş olan yarayı ortadan kaldırmaya yönelik çözümler bulunur.

Deneyimli ve uzman kadromuz eşliğinde steril ve itina ile diyabetik hastaların ayak bakımları, periyodik düzende itina ile yapılır.