Ayak Analiz Testi

AYAK SAĞLIĞI – KAS / İSKELET SİSTEMİNİ KORUMA

Genel ayak hastalık ve rahatsızlıklarının analizi  (ayak bölgesinde yaralar ve ayak tabanı ağrısı da dahil), tetkiki Doktor ve işinde uzman Podolog veya Protez Ortez Teknikerleri, tarafından rahatsızlığı ve patalojiye uygun tedavi yollarını bulmak amacıyla yapılır.

Podolog (ayak sağlığı uzmanı) en yeni teknolojik ürün ve  araçlarla ayak ve vücudun postural /  biomekanik yapısını 3 boyutlu ve görsel olarak inceler.

Podolog yaptığı analizi takiben ya da hastanın doktorunun reçetesine göre ayakta var olan rahatsızlıkları kişiye özel ortopedik tabaklık yapımı ile ayak temel yapısına müdahale ederek hastanın iyileşmesini ve rahatlığını sağlar.

Podolog hasta için sadece tabanlık yapımı ile görevini bitirmez, hastanın tabanlığını doğru şartlarda kullanması için gerekli bilgileri verir (sağlığa uygun ayakkabı kullanımı vb.) gerekitiğinde ise tabanlıkların kullanım ömrünü uzatıcı kontrolleri uygulayarak hasta ayağındaki doğal gelişimi de takip eder.

Ayak yapısı ve fonksiyonu bozukluklarının yol açtığı problemler:

  • Duruş, denge, basma ve yürüme bozuklukları.
  • Ayak (topuk, taban, parmak) ve ayak bileği ağrıları
  • Bacak, diz, kalça, bel, sırt, boyun, omuz, çene ağrıları
  • Çabuk yorulma , kas krampları, akciğer kapasitesinde azalma
  • Ayak bileği burkulmaları
  • Halluks valgus (başparmak çıkıntısı-bunion), halluks rijidus, çekiç parmak ve diğer küçük parmak problemleri, tırnak batması, sesamoid problemler, morton ayak, metatarsalji, morton nöroma, nasır ve plantar verrü (taban siğili), medial plantar neuropraksia (jogger’s foot), taban çökmesi, yüksek taban, topuk dikeni-plantar fasiit, posterior tibial tendon disfonksiyonu, tarsal tünel sendromu, aşil tendon problemleri, haglund hastalığı, stres kırıkları, ayak ile ilgili kas ve tendon zorlanmaları , eklem kıkırdak lezyonları ve bağ-kapsül zorlanmaları, kompartman sendromları, bacakta fonksiyonel kısalık, omurga eğrilikleri.

Baropodometrik Analiz

Baropodometrik Analizi, hastanın basınç  sensörleri ile donatılmış özel  bir platform üzerinde yürütülmesi veya durması ile ölçüm yapılması esasına dayanır. Bu platform dinamik, statik hareket / yürüme ve postural değerlendirme için kullanılır.

Basınç sensörleri vasıtasıyla hastanın ayak tabanınından gelen veriler , özel yazılım ile analiz edilir ve   bir bilgisayar ekranında  görüntülenir ve raporlanır.

Bu sayede kişinin bası / denge  vb. bozukluğu varsa ortaya çıkarılır.

Baropodometrik Yürüme Analizi Testi

Yürüme Analizi testi kişinin yürüyüşü ile ilgili asıl problemi net olarak ortaya çıkarır. Gerekli tedaviye karar vermeye önemli katkı sağlar. Kişinin takibi için objektif veri sağlar. Tedavinin etkinliğinin objektif olarak değerlendirilmesini sağlar. Ayaktaki fonksiyonel bir bozukluğun nedenini, fonksiyonel testlerle ya da dinamik testlerle ölçüm yapmadan bulanamaz. Sensor Medica – freeStep  gibi ileri teknolojiye sahip ayak basınç tarama sistemi ve Video Analiz Sistemi kullanarak ayağın fonksiyonel  haldeyken veya statik haldeyken nasıl bastığına bakılmalıdır. Ayağın basınç dağılımında bir bozukluk varsa buna yönelik çözümler üretilmelidir. Buradaki birincil amaç koruyuculuk, ikincil amaç ise nedene yönelik çözüm üretmektir.

Baropodometrik Yürüyüş Analizi

Yürüyüş analizi sistemleri, tamamen özel yazılımlara sahip  bilgisayarlı ileri teknolojik sistemler olmalıdır. Ölçüm verileri tamamen ayak fonksiyonlarını değerlendirmek üzere hazırlanmış yürüyüş analiz cihazı özel bir bilgisayar programı tarafından değerlendirilmeli ve buna göre yine bilgisayar programı tarafından kişiye özel tabanlık tasarımı yapılmalı ve de kullanılan özel malzemeler ile CNC cihazı ile kişiye özel tabanlık yapılmalıdır. Yine bu detaylı bilgisayar verileri uzmanlar tarafından kullanılarak ileri düzeyde yorum ve çözümler yapılabilmelidir.