Nasır Bakımı

Basınç ve sürtünmenin olduğu yerlerde insan derisi savunma amaçlı kalınlaşır. Bu kalınlaşmış deriye nasır denir. Ölü deri hücreleri bir keratin tabakası oluşturur. Bu durum ilerledikçe nasırın altındaki deri hücreleri iltihaplanır. Ağrı ve rahatsızlık verir. Nasır bakımı önce nasıra sebep olan basınç ve sürtünme ortadan kaldırmalıdır. Herşeyden önce  buna yanlış bir ayakkabı neden oluyorsa, bu hemen değiştirilmelidir. Nasırlar ayak sağlığı konusunda uzmanlaşmış bir merkezde tedavi edilmelidir. Böylece nasırların tekrarlama riskide önlenmiş olur.

Pedikür bir nasır tedavisi değildir. Aksine zarar verebilir. Pedikür yapacak kişi bu konuda deneyimli değildir. Sıcak suya konulup yumuşatılarak alınan nasır, sağlıklı doku yada yayılır. Nasırla beraber canlı, sağlıklı  deride alınabilir. Buda iltihaplanma ve yaralara yol açar . Bölgesel yada sismetik  enfeksiyonlar, ödem, şiş ve apseler, hatta daha ileri safhalarda konpren bile ortaya çıkabilir.

Ayağa uymayan ayakkabı giyimi ve basış problemleri nasır sebebi olabilir. Eğer ayakkabılar çok sıkıysa, ayağınızda  artan bir basınçla  sıkıştırabilir. Eğer ayakkabı çok gevşekse ayak kayabilir ve ayak içinde sürtünme oluşur. Nasır merkezimizde özel alet ve cihazlarla  ağrısız ve sancısız bir şekilde temizlenir. Uygun ayakkabı ve tabanlık desteği için kişi uzman tarafından bilgilendirilir.