Refleksoloji

Refleksoloji vücutta ki gerilimi almak ve nörolojik hastalıklar da destek tedavi sağlamak amacıyla ayaklarda ki belirli noktalara uygulanan bir masaj tekniğidir.Masaj sırasın da sinir noktaları belirli tekniklerle uyarılır. Refleksoloji,bu uyarılar sayesin de ortaya çıkan elektrokimyasal mesajların nöronlar yardımı ie ilgili organı uyarması ile prensibine dayanır.Destekleyici ya da tamamlayıcı olarak tanımlanan tedaviler arasın da yer almaktadır. Kökeni Uzak Doğu'ya uzanan refleksolojinin ilk uygulandığı ülkenin Çin olduğu düşünülmektedir.

Refleksoloji Nasıl Uygulanır ?

Ayak tabanın da ki refleks noktaları vüvutta yer alan belirli bölgeleri temsil etmektedir. Kişinin sorunu doğrultusun da, ayak tabanında ki ilgili refleks noktalarına el ve parmak teknikleri ile ya da ahşap bir çubukla basınç yaparak uygulanır. Uygulama sırasın da kişi rahatça koltuğa uzanır ve ayaklarını tabure ye koyar. Çok az miktar acı hissedebilir ancak rahatsız edici bir uygulama değildir. Seans boyunca ayakta ki tüm refleks noktaları el hareketleri ile tek tek uyarılır.

Refleksolojinin Yararları Nelerdir ?

Uygulama sonunda üm bedeninize masaj yapılmış gibi rahatlama hissedilir. Sinir sisteminiz rahatlar, kan dolaşımınız hızlanır ve derin dinleme sağlanır. Refleksolojinin ayrıca uyku kalitesini artırma , enerji akışını dengeleme , bağışıklık sistemini güçlendirme , vücudu toksinlerden arındırma gibi farklı bir çok yararı da bulunur.

Hangi Hastalıklar da Uygulanabilir ?

Beden fonksiyonlarını normalleştirmeye bağlı olarak başta stres ve anksiyete bozuklukları olmak üzere; panik atak, depresyon , uykusuzluk, bel ve boyun fıtığı , otizm , felç , migren , hormon sorunları , romatizma , astım , hazımsızlık ,regl ağrıları gibi bir çok hastalıkta destek tedavi olarak uygulanır ve iyileşmeye katkı sağlar.Amerika da yapılan bir araştırmaya göre refleksolojinin regl öncesi gerginliği % 45 oranında azalttığı kanıtlanmıştır.

Kimlere Tavsiye Edilmez ?

Refleksolojinin özellikle hamileliğin ilk 6 ayında, kanser ve damar tıkanıklığı olan hastalar da, varis sprunu yaşayanlar da ve şeker hastaların da uygulanması tavsiye edilmez.Ayrıca uzman olmayan kişilerce ypıldığın da yarardan çok zararının görülmesi mümkündür.Bu nedenle yapılacak yer ve uygulama yapacak uzmanlar çok dikkatli bir şekilde seçilmelidir.